Çocuk Yüzme
İstanbul Anadolu Yakası Kursları

Yetişkin Yüzme
Her Yaş Grubuna Yüzmeyi öğretiyoruz

Özel Yüzme Dersi
Özel Yüzme Dersleri ile daha kisa sürede yüzme öğrenin

İleri Seviye Yüzme
İleri seviye yüzme antrenmanlari yapiyoruz

Yüzmenin Faydaları ve Yüzmenin Yararları

Yüzme Sporunun Vücuda Faydaları Yüzmenin Kas-İskelet Sistemleri üzerine etkileri Kas gerilebilme ve kasılabilme yeteneğine sahip liflerden oluşur.


Kas dokusu üç'e ayrılır


İskelet Kasları (İstemli Kaslar)

Vücudu harekete geçiren kaslara iskelet kasları denir. Antrenman yolu ile oluşan değişiklikler en belirgin şekilde iskelet kaslarında görülür. İskelet kasları hareket için güç sağlarlar ve vücut kaslarının 7/8'ini oluştururlar. Genel olarak bir kasın % 75-80'i sudan, % 18-20'si proteinden, geri kalan bölümü ise karbonhidrat, lipit (yağ), mineral ve non-proteik azottan oluşmuştur. Kasta % 0.5-1.5 oranında glikojen şeklinde bulunan karbonhidrat, bilindiği gibi, organizmanın en önemli enerji kaynaklarından biridir. İskelet kasları, beyaz ve kırmızı kaslar olarak iki gruba ayrılırlar. Beyaz kaslar (Fast-Twitch muscle fibers ya da kısaca FT), kırmızı kaslara (Slow-Twitch muscle fibers ya da kısaca ST) oranla daha çabuk kasılırlar ve uzun süre iş yapmayı gerektirmeyen görevlerde yer alırlar. ST-liflerinin çevrelerinde kılcal damar çoktur. Aerob metabolizmayı kullanırlar.


Düz Kaslar (İstemsiz Kaslar)

İç organlarının yapısında yer alırlar ve uzun süreli düzenli faaliyette bulunurlar. İsteğimiz dışında çalışırlar.


Kalp Kasları (İstemsiz Kaslar)

Kalpte bulunan ve uzun süreli düzenli faaliyette bulunan kas tipidir. İsteğimiz dışında çalışırlar. Hem eğlenceli , hem serinletici hem de dinlendirici bir spor: Yüzme Zihinsel ve fiziksel faydalarının yanında diğer bazı kara sporlarını yapmayı kısıtlayıcı fiziksel sınırlamaları olan kişilerinde kolayca yapabileceği bir spor. Yüzme deyince hemen aklınıza olimpik bir havuzda yüzen profosyonel yüzücüler gelmesin. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücut dayanıklılığınızı kaslarınızın kuvvetini ve esnekliğini arttırabilirsiniz.


Yüzmenin Avantajları

Dayanıklılık ve esnekliğinizi geliştirir.

Adelelerinizi geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör sporcusu egzersizleri yaparlar.

Kalbi güçlendirir.Kilo kontrolunu sağlar.Stres ve gerilimi azaltır.

Fiziksel görünümünüzü değiştirir.Dolaşımı düzenler.Varis gibi hastalıklarda faydalıdır.

Eklem iltihabı gibi hastalıklarda eklemleri ve bağları daha az zorladığından önerilen egzersiz tipidir.

Haftada 3 gün yüzme önerilir. 1 saat yüzme ortalama 500 kalori harcatır.

Enerji verir.Kas güçsüzlüklerini tedavi eder.

Şişmanlarda, hamilelerde ve hareketsiz kişilerde özellikle yararlıdır. Çünkü suda yapılacak egzersizler eklemleri ve bağları daha az zorlamaktadır. Sudaki vücut ağırlığı karadakinin 10 misli azalır.Suda yapılan rehabilitasyonun fizik tedavinin etkin bir formu olduğu kanıtlanmıştır.

Yazılı ve Görsel ve Materyallerin Tüm Hakları Saklıdır.© Ata Yüzme Kulübü 2014


Yüzme Kursu | Yüzme Kursları | Özel Yüzme Dersi | Üsküdar Yüzme Kursu | Yüzme Kursu Kadiköy | Burhan Felek Yüzme Havuzu |