Senkronize Yüzme Nedir?

"Senkronize yüzme" veya diğer adıyla su balesi, yüzme ile dans ve jimnastiğin harmanlanarak yapıldığı bir spordur. 1800'lü yılların sonunda ortaya çıkmış olmasına rağmen uzun yıllar sirk ve panayırlarda gösteri şeklinde sunuldu. 1952 yılında Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından tanınarak, aynı yıl düzenlenen Helsinki Olimpiyatları'nda gösteri sporu olarak yer aldı. 1973'te ilk kez Senkronize Yüzme Dünya Şampiyonası yapıldı. 1984'te Olimpiyat programına dahil edildi.

Senkronize yüzme iki kişi veya takım olarak yapılabilir.Takım halinde yarışlarda genellikle sporculardan biri lider olur ve takımı o yönetir.Bu lider bazen önde bazende ortada olur ancak yarışma esnasında seyirci liderliği fark etmez. Puanlamayı da farklı ülkelerden hakemler yapar. Havuza atlamadan önceki duruş, havuza atlayış,havuzdan çıkıştaki uyum,puan beklerken sıralanma,hakem ve seyirciyi selamlama, müziğe uyma, arkadaşa-takıma uyma,su altındaki uyum,mayoların FINA nın belirttiği kurallar çerçevesinde olması gibi unsurlar 10 üzerinden puanlanır.Hemen hemen tüm sporcular senkronize yüzme sporunun aynı zamanda artistik bir yönünün olması dolayısıyla suya dayanıklı makyaj ve saçlarıyla yarışırlar.Kaynak: Senkronize Yüzme Vikipedi

Senkronize Yüzme Haberleri

SENKRONİZE YÜZME PRAG KAFİLEMİZ KAMPA GİRİYOR

7-9 Aralık 2012 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti'nin Prag kentinde düzenlenecek olan uluslararası Prag senkronize yüzme şampiyonasına katılacak senkronize yüzme Milli takım kafilemiz 03.12.2012 Pazartesi günü Akgün Otel'de kampa giriyor. 05.12.2012 Çarşamba günü 08:45 uçağı ile Çek Cumhuriyetine gidecek olan kafilemiz bu tarihe kadar Akgün Otel'de kamp programını sürdürecek.

Senkronize Yüzme Federasyon Kupası Programı

ÖNEMLİ NOT:
13 yaş ve üstü sporcular (yani 1999 ve altı doğumlu sporcular) federasyon kupasına 17-18 kasım 2012 tarihlerinde katılacaktır.
yarış için müzikli antreman 16 kasım da yapılacaktır.
 
12 yaş ve altı sporcular (yani 2000 ve üstü doğumlu sporcular) federasyon kupasına ……………….2012 tarihlerinde katılacaktır. (DAHA SONRA BİLDİRİLECEKTİR)
 
2 Yarış öncesi Federasyon bürosunda yapılacak olan kura çekimlerine her kulüpten en az bir temsilci yada 1 antrenör katılmak zorundadır. 

Yorum Yapın


Görsel ve Materyallerin Tüm Hakları Saklıdır.© Ata Yüzme Kulübü 2014


Yetişkin Yüzme Kursu | Çocuk Yüzme Okulu | Özel Yüzme Dersi | Yüzme | Yüzme Kursu | Yüzme Kursları